Polskie zespoły bluesowe

Polski rynek muzyczny od dawna jest pełen wielu utalentowanych twórców, także w dziedzinie kultowego bluesa, który ma wiernych słuchaczy nie tylko w kraju, ale i na całym świecie. Niewątpliwie jednym z najważniejszych polskich zespołów, które wpisały się w polską historię bluesa był Dżem. Zespół powstał w 1973 roku i od początku swojej kariery koncentrował się na tworzeniu muzyki obejmującej rock i blues. Jego frontman, Ryszard Riedel dołączył do Dżemu w grudniu 1973 roku.

Zespół po mimo smutnej historii związanej ze śmiercią Riedla gra do dzisiaj w nieco zmienionym składzie. Popularnością, nieco mniejszą niż w przypadku Dżemu cieszyła się także grupa Apogeum, która rozpoczęła działalność rok później. Podobnie jak Dżem również wykonywała muzykę blues-rockową. Co ciekawe Apogeum grało głównie utwory instrumentalne i niespełna po 2 latach działalności dwaj muzycy Leszek Winder i Jerzy Kawalec zrezygnowali z pierwotnego zespołu i stworzyli nową formację o nazwie Krzak, która okazała się wielkim sukcesem. Po śmierci jednego z założycieli grupy, powstała Śląska Grupa Bluesowa. Rok 1973 to czas powstawania wielu świetnych zespołów blues-rockowych i jazz-rockowych. Kultowa okazała się także Apokalipsa – formacja, którą zapoczątkował Ireneusz Dudek i Maciej Radziejewski. Podobnie jak Apogeum, wykonywali wyłącznie własne utwory instrumentalne i organizowali koncerty w polskich klubach. Apogeum koncertowało m.in. z Budką Suflera jako support irlandzkiego artysty Rorero Gallaghera.

Blues w Polsce

Historia bluesa jest pełna wielu ciekawostek i tajemnic, które wciąż pozostawiają wiele wątpliwości. Blues jest gatunkiem muzycznym, który obejmuje tworzenie muzyki inspirowanej realnym życiem i jego problemami...

Newsletter

Zapisz sie aby być na bieżąco z akutualnościami