Krótka historia bluesa

Historia bluesa jest pełna wielu ciekawostek i tajemnic, które wciąż pozostawiają wiele wątpliwości. Blues jest gatunkiem muzycznym, który obejmuje tworzenie muzyki inspirowanej realnym życiem i jego problemami. Nie trudno zauważyć, że gatunek ten został zapoczątkowany w Stanach Zjednoczonych przez pokolenie Afroamerykanów, którzy w wolnych chwilach wykonywali pieśni po pracy na plantacjach bawełny ucząc się bluesa i coraz bardziej doceniali też folk. Afroamerykanie i ich historia kształtowali bluesa od samego początku, a ich życiowe doświadczenia dały początek wielu gatunkom. Przykładem jest blues chicagowski, dość charakterystyczny gatunek muzyki wzbogacony m.in. o perkusję i saksofon. W związku z tym nieustannie mówi się, że blues jest pieśnią Afroamerykanów.

Blues to innymi słowy folklor afroamerykański i w ten sposób można określić pochodzenie tego gatunku muzycznego. Afroamerykanie w dawnych latach uczyli się muzyki bluesowej wykorzystując do tego bardzo prymitywne instrumenty muzyczne takie jak dzwonki, drumle a nawet efekt klaszczących dłoni. W Polsce natomiast jednym z podstawowych instrumentów muzycznych jest harmonijka ustna i instrumenty dęte. Często wykorzystuje się też fortepian, gitarę i perkusję. Blues to gatunek muzyczny, w którym mile widziane są zdolności improwizacyjne. Klasyczna odmiana bluesa obejmuje zwykle 12-taktową formę, jednak nie jest to ograniczenie, ponieważ wykorzystuje się też 16-taktową, 10-taktową i 20-taktową formę, rzadziej używana jest 8-taktowa.u.

Blues w Polsce

Historia bluesa jest pełna wielu ciekawostek i tajemnic, które wciąż pozostawiają wiele wątpliwości. Blues jest gatunkiem muzycznym, który obejmuje tworzenie muzyki inspirowanej realnym życiem i jego problemami...

Newsletter

Zapisz sie aby być na bieżąco z akutualnościami