Dżem – legenda polskiej muzyki blues rock

Dżem uważany jest za jeden z najpopularniejszych zespołów wszechczasów w historii polskiego rocka i bluesa. Został stworzony przez dwóch braci Adama i Benedykta Otrębów oraz klawiszowca Pawła Bergera w 1973 roku w Tychach. Nieoficjalnie Paweł był jednym z pierwszych wokalistów grupy Dżem, ale zginął w wypadku samochodowym w 2005 roku. Aby oddać mu hołd corocznie organizowany jest Festiwal Muzyczny im. Pawła Bergera w Kaliszu, na którym występuje Dżem. Pierwotna nazwa zespołu miała pochodzić od słowa jam oznaczającego spontaniczne muzykowanie połączone ze sztuką improwizacji. Jednak tak się nie stało ze względu na błędny zapis nazwy przez organizatorkę jednego z koncertów w 1974 roku. Na początku kariery Dżem bardzo dużo koncertował i brał udział w licznych festiwalach muzycznych. Przez pierwsze lata działalności, zespół tworzył głównie amatorsko. Dopiero po występach na kilkunastu festiwalach oraz koncertach zagranicznych ich talent muzyczny został zauważony i doceniony przez szerszą publikę.

W 1985 roku Dżem wydał kultowy album „Cegła”, który zapewnił im popularność i wpisał się w upodobania wielu pokoleń. Druga połowa lat osiemdziesiątych to czas dość trudny dla zespołu spowodowany problemami narkotykowymi Ryszarda Riedla. Z tego powodu zespół na początku często odwoływał koncerty, a potem zorganizował casting na nowego wokalistę. Takim sposobem do zespołu dołączył Jacek Dewódzki, który gra z Dżemem do dzisiaj. 30 lipca 1994 rok to data dość szczególna dla całego zespołu Dżem, ponieważ tego dnia z powodu niewydolności serca zmarł Ryszard Riedel.

Blues w Polsce

Historia bluesa jest pełna wielu ciekawostek i tajemnic, które wciąż pozostawiają wiele wątpliwości. Blues jest gatunkiem muzycznym, który obejmuje tworzenie muzyki inspirowanej realnym życiem i jego problemami...

Newsletter

Zapisz sie aby być na bieżąco z akutualnościami