Blues w Polsce – kapele i ciekawostki

Blues w Polsce zyskał popularność pod koniec lat siedemdziesiątych i wciąż ma wiernych zwolenników swojego gatunku. Od wielu lat trafia w gusta starszego pokolenia jak i podbija serca młodszych entuzjastów. Niewątpliwie jednym z najważniejszych zespołów w historii polskiego bluesa jest Dżem. To właśnie on od samego początku swojej działalności, czyli od 1973 roku może pochwalić się wielką rzeszą fanów i współczesnym statusem legendy, ponieważ jest uznawany za jeden z najbardziej popularnych zespołów blues-rockowych w Polsce.

W historii polskiego bluesa tylko były frontman Dżemu doczekał się własnego filmu fabularnego ukazującego jego biografię „Skazany na Bluesa”, w którego rolę główną wcielił się Tomasz Kot. Kultowym zespołem, który również stał się legendą i działał od 1975 roku jest Kasa Chorych. W 2016 roku wedle oficjalnych informacji ze strony internetowej zespołu – kończą muzyczną 40-letnią działalność. Zespół został założony przez dwójkę przyjaciół Ryszarda Skibińskiego i Jarosława Tioskow. Ciekawym zespołem, który łączy w codziennej pracy bluesa z folkiem i poezją śpiewaną jest Stare Dobre Małżeństwo. To polska grupa stworzona przez Krzysztofa Myszkowskiego, Bolesława Pietraszkiewicza i Romana Ziobro. Grupa powstała w 1983 roku jako męski duet wokalno-gitarowy stworzony przez licealistów. Początki Starego Dobrego Małżeństwa zaczęły się w 1984 roku podczas eliminacji do Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Nieco żartobliwa nazwa zespołu jest inspirowana długoletnią znajomością i przyjaźnią członków zespołu.

Blues w Polsce

Historia bluesa jest pełna wielu ciekawostek i tajemnic, które wciąż pozostawiają wiele wątpliwości. Blues jest gatunkiem muzycznym, który obejmuje tworzenie muzyki inspirowanej realnym życiem i jego problemami...

Newsletter

Zapisz sie aby być na bieżąco z akutualnościami